Przedstawiciele PIKE i Fundacji PIKSEL uczestnikami Intereuropejskiej Konferencji „Kadry dla komunikacji szerokopasmowej” w Brandenburgu

Przedstawiciele Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej i Fundacji PIKSEL wzięli udział w Intereuropejskiej Konferencji „Kadry dla komunikacji szerokopasmowej”, która 13 maja odbyła się w Brandenburgu. Organizacja Konferencji jest wynikiem współpracy PIKE i Fundacji PIKSEL z niemieckimi partnerami w ramach projektu edukacyjnego, w realizację którego zaangażowani są także partnerzy z województwa pomorskiego.

 

Głównym tematem konferencji było kształcenie przyszłych kadr dla branży komunikacji szerokopasmowej. Mówiono o kadrach dla rozbudowy i utrzymania sieci szerokopasmowych w kraju związkowym Saksonia, profilu wymagań dla techników sieci kablowych i komunikacji szerokopasmowej, a przede wszystkim przedstawiono projekt pilotażowy realizowany w Brandenburgii oraz projekt pilotażowy prowadzony przez Fundację  PIKSEL w Gdańsku i Wejherowie dotyczący kształcenia na poziomie techników oraz kształcenie na poziomie szkoły wyższej w zakresie techniki szerokopasmowej  w Wyższej Szkole w Magdeburgu. Istotnym elementem dyskusji były również oczekiwania operatorów kablowych w zakresie wykształcenia kadr i oferowany przez firmę Dibkom pakiet dalszego kształcenia i podnoszenia kwalifikacji pracowników firm telekomunikacyjnych, a także umiędzynarodowienie kwestii certyfikacji w technice kablowej.

Bardzo ważnym elementem konferencji było podpisanie listu intencyjnego o partnerstwie pomiędzy szkołą z Brandenburgii OSZ Barmin II a  szkołami w Gdańsku i Wejherowie.

Głównym celem współpracy będzie strategiczne partnerstwo w kształceniu młodych kadr w dziedzinie technika komunikacji szerokopasmowej w Polsce i Niemczech, a w tym:

 1. wspólne opracowywanie planów kształcenia
 2. ujednolicenie zasad egzaminacyjnych i  certyfikacji zawodowej SCTE i Dibkom we współpracy ze szkołami
 3. doskonalenie kwalifikacji nauczycieli w zakresie technika komunikacji szerokopasmowej na poziomie europejskim
 4. wymiana uczniów i wzajemne wspieranie w przeprowadzaniu praktyk w kraju partnerskim
 5. wymiana w zakresie pomocy naukowych i materiałów do nauczania
 6. współpraca z przedstawicielami organizacji branżowych w Polsce i Niemczech – PIKE, Anga
 7. współpraca z instytutami i instytucjami kształcenia branżowego w Polsce i Niemczech
 8. współpraca z branżowymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi w Polsce i Niemczech
 9. wzmacnianie kontaktów personalnych uczniów i uczennic przez wspólne formy pracy w celu lepszego wzajemnego zrozumienia)
 10. omawianie, dyskutowanie o aktualnych bieżących problemach
 11. prezentowanie wyników prac w szkołach partnerskich celem poprawy umiejętności, zdolności komunikacyjnych.

 

Szkoły spróbują przystąpić do wspólnej realizacji projektu w ramach programu unijnego ERASMUS.

Takie wspólne działania powinny zaowocować podpisaniem umowy o partnerstwie.

 

W konferencji oraz podpisaniu listu intencyjnego udział wzięli: Minister Gospodarki i Spraw Europejskich landu Brandenburgia -  Ralf Christoffers, Burmistrz miasta Brandenburg, przedstawiciele SCTE Central Europe, ANGA, Jerzy Straszewski – Prezes Zarządu PIKE, z Fundacji PIKSEL: Włodzimierz Zieliński – Prezes Zarządu oraz Ewa Michalska – Członek Zarządu, przedstawiciele Szkół w Gdańsku i Wejherowie oraz młodzież szkoły z Brandenburgii i Wejherowa.

Realizowany przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej wspólnie z partnerami z województwa pomorskiego i Niemiec projekt przyczyni się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego oraz przybliżenia technik i technologii cyfryzacji.

16 maja 2014 r.

Kalendarium

Lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0