Szkolnictwo zawodowe w harmonii z potrzebami rynku pracy - podsumowanie konferencji

W dniu 22 października 2014 roku w Gdańsku odbyła się Międzynarodowa konferencja pt. Szkolnictwo zawodowe w harmonii z potrzebami rynku pracy. Wydarzenie związane było z prowadzonym projektem edukacyjnym „Szerokopasmowi są przyszłościowi!” mającym na celu podniesienie kwalifikacji i wykształcenia przyszłych kadr technicznych dla branży szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.

Organizatorem spotkania była Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej PIKE oraz Zespół Szkół Łączności w Gdańsku i Wejherowie. Konferencja była doskonałą okazją do dostarczenia informacji o realizowanym projekcie zarówno władzom państwowym, jak i wojewódzkim a także do podsumowania dotychczasowych wyników pracy. Stanowiła także platformę do omówienia możliwości rozszerzenia działalności na inne ośrodki w kraju i za granicą.

Mieliśmy okazję gościć w Gdańsku znakomitych gości - Panią Dyrektor Ewę Konikowską-Kruk z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Panią Elżbietę Wasilenko – Pomorskiego Kuratora Oświaty z Urzędu Województwa Pomorskiego oraz partnerów z Niemiec – Pana Karla Heinz Kuerbis z Instytutu DIBKOM oraz Dyrektora szkoły w Brandenburgu André Haase. Licznie stawili się także przedstawiciele przedsiębiorstw branżowych, takich jak Vectra, Inea, Vector, Telkom-Telmor, Akademia Światłowodowa oraz Telewizja Kablowa Chopin, a także przedstawiciele Zespołu Szkół Elektronicznych w Warszawie, Zespołu Szkół Łączności w Krakowie i Poznaniu oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańsk i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Problematyka konferencji zawierała się w dotychczasowej realizacji projektu pilotażowego w szkołach w Gdańsku i Wejherowie z omówieniem możliwości poszerzenia działań na kilka ośrodków krajowych, a także zabezpieczenia przyszłym absolwentom miejsc pracy w przedsiębiorstwach branżowych. Poszczególni prelegenci przedstawiali dotychczasowe doświadczenia, jak też formułowali wnioski, będące podstawą realizacji tego projektu w innych ośrodkach w kraju. Konferencja dotyczyła takich zagadnień jak: budowa programu nauczania dla technika elektronika z ukierunkowaniem na szerokopasmową komunikację elektroniczną w oparciu o współpracę przedsiębiorstw i szkół, potrzeb pracodawców oraz działań podjętych przez nich na rzecz szkół oraz doświadczeń wynikających z dotychczasowej współpracy z ośrodkami w kraju i zagranicą.

Bogate doświadczenia ze współpracy szkół w Niemczech i w Polsce trwającej już od ponad roku, przedstawili André Haase – dyrektor szkoły w Brandenburgu wnioskując o dalszą współpracę w ramach nowych projektów europejskich, jednocześnie poszerzając ją o nowych wykonawców z innych krajów. Jednym z punktów konferencji było zwiedzanie dwóch pracowni utworzonych i wyposażonych w ramach projektu „Szerokopasmowi są przyszłościowi!” przy wsparciu firm branżowych, operatorów telekomunikacyjnych oraz PIKE i PIKSEL.

Wielostronna współpraca PIKE, PIKSEL, Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Gdańskiej w Gdańsku i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” z Wejherowa, lokalnych firm branżowych takich jak Telkom - Telmor, Vectra, Vector, TK Chopin zaoowocowała konkretnymi działaniami mającymi przygotować uczniów do potrzeb rynku pracy. Wspólne opracowanie programu nauczania, wyposażenie pracowni specjalistycznych, szkolenia organizowane przez firmy dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, pozyskane środki unijne, praktyki zawodowe, dały możliwość wyposażenia uczniów w wiedzę i umiejętności, jakich oczekują pracodawcy.

3 listopada 2014 r.

Kalendarium

Czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0