PIKE na Cable Congress w Brukseli

Perspektywy branży kablowej na coraz bardziej konwergentnym i konkurencyjnym rynku oraz potrzeba opracowania i wdrożenia przez decydentów strategii sprzyjającej inwestycjom i innowacyjności – to główne tematy dyskusji i wnioski ostatniego Cable Congress w Brukseli, najważniejszego spotkania przedstawicieli branży kablowej w Europie. Polskę reprezentowała na konferencji delegacja z Jerzym Straszewskim, prezesem Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej i Patrycją Gołos, wiceprezes Izby.

Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży kablowej – Cable Congress organizowany przez europejskie stowarzyszenie Cable Europe – odbyło się w Brukseli między 11 a 13 marca tego roku. Wzięli w niej udział najważniejsi przedstawiciele spółek kablowych, dostawców treści, firm technologicznych i nowych mediów.

Operatorzy kablowi w całej Europie dostarczają łącznie ponad 112 milionów usług (RGU) telewizyjnych, internetowych i telefonicznych. Branża kablowa jest w doskonałej kondycji, a jej przychody stale rosną. Aby było tak nadal, potrzebna jest jednak m.in. konsolidacja rynku, który – jak choćby w Polsce – jest mocno rozdrobniony, a przez to osiąga skali niezbędnej do zwiększenia inwestowania w infrastrukturę. Jak podkreślał Mike Fries, prezes i dyrektor wykonawczy Liberty Global, najbliższe pięć lat przyniesie wzrost konsolidacji, która jest konieczna do zaspokojenia popytu konsumentów na wszechobecną łączność. Operatorzy musza łączyć siły, aby móc oferować konsumentom więcej kanałów, większy wybór, więcej wysokiej jakości usług.

Do zwiększenia skali niezbędnych inwestycji potrzebne jest też właściwe podejście decydentów. Dlatego delegaci zgodnie wezwali do opracowania i wdrożenia strategii politycznej sprzyjającej inwestycjom i innowacyjności, szczególnie w kontekście rozwiązań oferowanych konsumentom. Podkreślili kluczową rolę dalszych inwestycji w sieć w obliczu nieustannie rosnącej konsumpcji treści, w tym treści online.

Wpisuje się to w strategie Komisji Europejskiej, która ogłosiła niedawno plan inwestycyjny dla Europy, który zakłada wspieranie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej i cyfrowej. Ponadto Komisja Europejska rozpoczyna prace nad strategią dotycząca utworzenia jednolitego rynku cyfrowego w Europie.

Podczas konferencji stowarzyszenia operatorów kablowych Cable Europe i CTAM Europe ogłosiły też nawiązanie współpracy z dostawcami treści i producentami. Do porozumienia o partnerstwie jako pierwsi przystąpili HBO Europe i północnoeuropejski oddział Viacom International Media Networks. Manuel Kohnstamm, prezydent Cable Europe, podkreślał, że współpraca jest odzwierciedleniem rosnącej integracji dostawców treści z platformami dystrybucyjnymi.

W 2016 roku konferencja Cable Congress odbędzie się w Warszawie.

13 kwietnia 2015 r.

Kalendarium

Czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0