Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kary za naruszenie praw autorskich

Informuję, że w dniu 23 czerwca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 32/14) orzekł o niekonstytucyjności przepisu art. 79 ust 1 pkt 3lit b) ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych w sprawie zapłaty trzykrotności stosownego wynagrodzenia na rzecz podmiotu uprawnionego z tytułu majątkowych praw autorskich. Skargę w tej sprawie skierował do Trybunału Konstytucyjnego członek PIKE - Spółka UPC Polska Sp. z o.o., jako operator telewizji kablowej. Przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdaniem sędziego Piotra Tuleji, który pełnił funkcję sędziego sprawozdawcy "Zakwestionowana regulacja zawiera zbyt surową sankcję i za głęboko ingeruje w wolność majątkową naruszyciela".

TK orzekł, że regulacja ta jest nadmierna i oderwana od dzisiejszej rzeczywistości, w której twórcy nie są już słabszą stroną. Są bowiem nie tylko chronieni przez wiele przepisów, ale też mają zapewnioną pomoc organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Trudno więc ich dzisiaj uznać za słabszą stronę.

W ocenie Trybunału Konotacyjnego zaskarżona regulacja jest korzystniejsza dla przedsiębiorców, którzy nabyli prawa majątkowe do utworów, a którzy dysponują zarówno fachową obsługą prawną, jak silną pozycją rynkową.

Zadaniem Trybunału Konstytucyjnego niezgodne z prawem jest „całkowite oderwanie odpowiedzialności naruszyciela od szkody, jaką wyrządził on swoim bezprawnym zachowaniem”.

W celu uzyskania większej ilości informacji na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odsyłamy na stronę Trybunału Konstytucyjnego (zobacz) oraz komentarzy prasowych min. Rzeczpospolita (zobacz):

Jednocześnie informujemy, że w dniach 23-24.06.2015 roku  odbyło się posiedzenie Zarządu PIKE, podczas którego Zarząd dyskutował o skutkach prawnych przedmiotowego orzeczenia. Stanowisko  PIKE  zostanie wydane po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

29 czerwca 2015 r.

Kalendarium

Październik 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0