Podsumowanie konferencji

W Stronę Jednolitego Rynku Cyfrowego” pod takim hasłem, w Krakowie, odbyła się 42. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa operatorów komunikacji elektronicznej PIKE 2015. To najważniejsze w tej części Europy spotkanie środowiska TMT.

Od 19 do 21 października, przedstawiciele firm z sektora telekomunikacji, mediów i technologii rozmawiali o szansach i zagrożeniach jakie niesie ze sobą wprowadzenie zasad jednolitego rynku cyfrowego, które proponuje Parlament Europejski. Celem tej inicjatywy jest umożliwienie m.in. firmom polskim świadczenie na terenie UE takich samych usług, jakie firmy oferują na swoim rynku rodzimym. Sytuacja taka stwarza z jednej strony ogromne możliwości rozwoju i ekspansji, a z drugiej wiąże się z różnymi zagrożeniami. Zdaniem przedstawicieli polskiego biznesu jednym z kluczowych zagadnień, które determinuje dalsze działania na Jednolitym Rynku Cyfrowym są prawa autorskie. Z jednej strony brak odpowiednich regulacji może sprzyjać rozwojowi piractwa własności intelektualnej i monopolizacji rynku przez największe podmioty, a z drugiej zbyt rygorystyczne regulacje mogą być czynnikiem hamującym proces cyfryzacji.

 

Prawa własności intelektualnej były również szeroko omawiane przez przedstawicieli palestry – wybitnych ekspertów i profesorów prawa autorskiego i medialnego, jak również

było to jedno z zagadnień poruszonych podczas spotkania operatorów kablowych Wschód-Zachód. Spotkanie, które odbyło się pierwszego dnia konferencji, zgromadziło przedstawicieli organizacji operatorów kablowych i telekomunikacyjnych w Europie. O ile przedstawiciele branży z Litwy, Łotwy, Węgier czy Niemiec podzielają opinie polskiego biznesu co do konieczności wyjaśnienia kwestii praw autorskich na JRC, przedstawiciele Telewizji Kablowych z Rosji będą musieli, zmierzyć się z koniecznością uzyskania pozwolenia na nadawanie na rynku rosyjskim. Od nowego roku, rząd Rosji planuje wprowadzenie nowych koncesji lub pozwoleń dla wszystkich operatorów i nadawców działających na rynku rosyjskim. Prawa do nadawania będzie przyznawać specjalna instytucja, której przedstawiciele będą wybierani przez rząd Rosji, co może nie sprzyjać zachowaniu neutralności decyzji, a tym samym pluralizmu w mediach.

 

Drugiego dnia Konferencji, przedstawiciele PwC zaprezentowali wyniki raportu poświęconego wkładowi branży operatorów kablowych w rozwój gospodarczy Polski.

Dzisiaj, ponad 2,4 mln osób korzysta w Polsce w internetu dzięki Telewizjom Kablowym, a stałe inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, przygotowały grunt do łagodnego przejścia gospodarstw domowych z nadawania analogowego na cyfrowe.

 

Tego samego dnia wieczorem, podczas coctail party wręczone zostały wyróżnienia i nagrody laureatom jubileuszowego, X Festiwalu Kanałów Tematycznych o nagrodę Tytanowego Oka.

Tegoroczni laureaci to: Canal + z Discovery w kategorii Wydarzenie Roku; AXN Europe Ltd. w kategorii Kampania Promocyjna; Fox International Channels za Współpracę z Operatorami, oraz TVP Historia w kategorii Śladami Historii. Piątą kategorią było Honorowe Tytanowe Oko, które przyznawane jest przez prezesa PIKE na wniosek jury festiwalu, które w tym roku powędrowało do Discovery Networks Polska.

Co roku, podczas jesiennej konferencji przyznawana jest również nagroda Złotej PIKE za wkład w rozwój całej branży. W tym roku otrzymała ją firma WISAT w kategorii Dostawca.

Dodatkowo rozstrzygnięty został konkurs na Ambasadora lokalnej Przedsiębiorczości THINK BIG. Konkurs zorganizowany przez UPC we współpracy z PIKE przeznaczony jest dla firm, które w swoich działaniach wykorzystują nowoczesne technologie i innowacje. Tegorocznym zwycięzcą została firma INEA.

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy i już zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach wszystkich konkursów.

 

Ostatni dzień konferencji koncentrował się wokół innowacji i nowych technologii na rynku cyfrowym, jak również poświęcony był zagadnieniom marketingu. Szybkie łącza internetowe, które umożliwiają streaming treści o bardzo wysokiej jakości jak również rozwój platform OTT powodują, że konsumenci oczekują rozwiązań dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Internet Rzeczy (Internet of Things), który jeszcze 2-3 lata temu był ciekawostką staje się faktem, a dane firm badawczych wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat, w ramach IoT połączonych zostanie około 50 miliardów urządzeń.

 

Podczas Konferencji podpisana została również umowa pomiędzy PIKE, PIKSEL i SCTE (Society of Cable Television Engenieers) oddział w Europie, dotycząca przygotowania i wydania pierwszego w Polsce podręcznika dla uczniów szkół technicznych zawodowych o specjalizacji Technik Komunikacji Szerokopasmowej.

PIKE i PIKSEL od kilku lat prowadzą projekt edukacyjny (obecnie szkoły w Gdańsku i Wejherowie) związany z przygotowaniem do tego nowego zawodu.

 

 

Następna międzynarodowa konferencja odbędzie się w dniach 10-13 października 2016 roku w Sopocie, a już na wiosnę zapraszamy na Ogólnopolskie Spotkanie Operatorów Kablowych w Jachrance, w dniach 25-27 kwietnia 2016.

 

Bilans Konferencji: ogółem zarejestrowało się ponad 520 uczestników, w tym przedstawicieli operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i usług telekomunikacyjnych. W panelach dyskusyjnych wzięli udział reprezentanci czołowych nadawców telewizyjnych, w tym m. in.: Zygmunt Solorz – Żak

(Prezes Polsatu), Zbigniew Benbenek ( Prezes ZPR Media), Maciej Maciejowski ( Członek Zarządu TVN), Artur Przybysz (Wiceprezes Zarządu ITI Neovision); prezesi firm - operatorów platform telekomunikacyjnych, kablowych i internetowych: Patrycja Gołos (Dyrektor ds. Korporacyjnych i Polityki Publicznej, UPC Polska), Andrzej Rogowski (Prezes Multimedia Polska), Janusz Kosiński (Prezes Zarządu INEA), Jacek Niewęgłowski (Członek Zarządu P4), Jakub Brzęczkowski (Wiceprezes Eutelsat).

Gośćmi specjalnymi Konferencji byli: Jurand Drop (Podsekretarz Stanu MAiC), Magdalena Gaj (Prezes UKE), Adam Jasser (Prezes UOKiK), profesor Józef Modelski (Przewodniczący Rady Programowej, Politechnika Warszawska), profesorowie prawa: Ryszard Markiewicz (UJ), Elżbieta Traple (UJ), Jan Błeszyński (UW), Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (UW).

Goście zagraniczni: Mark Bugajski (Wiceprezes ds. zaawansowanych Technologii w Arris Group Inc.), Rob Gelphman (Wiceprezes MoCA), Paul Welling (Wiceprezes CEEMEA, Discovery Networks), Phillip Luff (Dyrektor Zarządzający UK & EMEA Scripps Networks International), Georg Tacke (CEO Simon-Kucher & Partners), Mikhail Silin (Wiceprezes AKTR – Association of Cable TV Broadcasters of Russia), Vaiva Zukiene (Prezes LCTA – Lithuanian Cable Television Association), Ilmars Muuls (Chairman of the Board LAEC – Latvian Association of Electronic Communications), Ferenc Kery (Prezes HCA – Hungarian Cable Communications Association), Caroline van Weede (Dyrektor Zarządzający Cable Europe), prof. Claus Adams (SCTE Central Europe), Carsten Engelke (Dyrektor ANGA), Guy Bisson (Dyrektor Rozwoju Ampere Analysis).

29 października 2015 r.

Kalendarium

Lipiec 2018
PnWtŚrCzPtSoNd
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0