List pożegnalny Jerzego Straszewskiego Prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

 

W wieku 81 lat odszedł od nas śp. Marian Wachowicz. Był jednym z pionierów telewizji kablowych w Polsce, działaczem naszego środowiska, członkiem władz organizacji branżowych, świetnym menadżerem, przyjacielem i kolegą, przez wiele lat liderem naszego środowiska.

 

Kiedy dziś Polska Izba Komunikacji Elektronicznej inauguruje uroczyste obchody 30-lecia telewizji kablowej w Polsce, warto przypomnieć i podkreślić, iż to Marian Wachowicz był jednym z pierwszych w Polsce inwestorów i właścicieli sieci kablowych. Był pionierem w burzliwych czasach przełamywania monopolu informacyjnego i budowy gospodarki rynkowej w Polsce, człowiekiem niezwykłego hartu ducha i wyjątkowych umiejętności.

 

To przecież tu, w jego rodzinnej Jeleniej Górze, już w 1989 roku powstała jako jedna z pierwszych w Polsce telewizja Dami - nazwana tak na cześć jego ukochanego wnuka Damiana - przesyłająca odbiorcom sygnał popularnych wówczas zachodnich stacji dostępnych jedynie satelitarnie. Ale kolega Marian na tym nie poprzestał; niemal natychmiast, bo w 1990 roku, założył drugą sieć w Radomiu, potem kolejne: w Legnicy, Rzeszowie i wielu innych miastach. Zawsze przy tym podkreślał, iż w swoich lokalizacjach kieruje się zmysłem praktycznym, w tym możliwościami pozyskania urządzeń telekomunikacyjnych i współpracowników z lokalnego rynku. Szczególnie istotnym i ważnym w działalności kolegi Mariana Wachowicza było postawienie na telewizje lokalne, które wówczas były nowością przełamującą monopol informacyjny i urozmaicającą skromną ofertę nadawcy publicznego.

 

Pierwszą lokalną telewizję pod nazwą TV Dami kolega Marian Wachowicz powołał w lutym 1992 roku w Radomiu, później sygnał TV Dami obecny był w takich miastach Polski, jak Wałbrzych, Skarżysko- Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Oświęcim. A mieszkańcy Radomia do tej pory mają mu we wdzięcznej pamięci telewizyjne kursy językowe tworzone przez miejscowych lektorów języków obcych oraz znakomity program informacyjny „Teledziennik”, skoncentrowany na najważniejszych wydarzeniach z życia miasta.

 

Inną, niemniej istotną, częścią działalności kolegi Mariana było tworzenie zrębów organizacyjnych środowiska telewizji kablowych, powoływanie organizacji branżowych, organizowanie i udział w pierwszych środowiskowych konferencjach i wystawach. W tamtym pionierskim czasie cechowała kolegę Mariana bezinteresowna pomocy wszystkim tym koleżankom i kolegom, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki na rynku telekomunikacyjnym. Podwoje firm kolegi Mariana była dla nas otwarte, wymienialiśmy się doświadczeniami, kopiowaliśmy sprawdzone rozwiązania. Marian Wachowicz od początku angażował się w pionierską działalność Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej, zasiadając w jej zarządzie. Na progu XXI wieku sieci kablowe założone przez Mariana Wachowicza zaczęły przechodzić zmiany własnościowe, by ostatecznie przejść do ogólnopolskiej sieci gdyńskiej VECTRY, ale kolega Marian, mimo że oddalił się nieco od środowiska operatorów kablowych, nadal działał w środowisku cyfrowym, tworząc m.in. mapy cyfrowe. Był więc pionierem w różnych dziedzinach, człowiekiem wielu talentów, naszym nieodżałowanym przyjacielem i liderem.

 

Żegnamy Cię Marianie i dziękujemy za wszystko co uczyniłeś dla polskiej telewizji kablowej, dobrze służąc swej Ojczyźnie.

 

 

 

 

Jerzy Straszewski

Prezes

Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

5 grudnia 2018 r.

Kalendarium

Lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0