Prezes PIKE na spotkaniu z Premierem - Nie ma zgody wobec planów przenoszenia kosztów funkcjonowania państwa na przedsiębiorców.

Jerzy Straszewski - Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej wziął udział w spotkaniu Premiera Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji pozarządowych, blogerami, ekspertami oraz przedstawicielami przedsiębiorców związanych z branżą internetową. Tematem rozmowy była próba zdefiniowania barier związanych z rozwojem Internetu oraz społeczeństwa informacyjnego.

Spotkanie było konsekwencją ustaleń z debaty o swobodzie w Internecie, która odbyła się w styczniu ubiegłego roku. Rozmawiano wówczas o zagrożeniach dla obywateli i użytkowników Internetu w związku z pomysłem rządu o wprowadzeniu listy stron niedozwolonych w kontekście ustawy hazardowej. Pomysł ten wywołał dużą dyskusję wśród internautów, którzy wyrażając swoje niezadowolenie za pośrednictwem tego medium doprowadzili do spotkania z Premierem, i w efekcie rozmów, odstąpienia od pierwotnie zakładanego spisu stron niedozwolonych.

Do kolejnej dyskusji podczas spotkania z Premierem Tuskiem włączone zostały także zagadnienia dotyczące ustawy o dyrektywie audiowizualnej i technologii przekazu oraz usług, w tym także tych oferowanych przez telewizje kablowe.

Prezes Straszewski w swojej wypowiedzi wyraził przekonanie, że wspomniany przykład jakże skutecznej inicjatywy internautów pokazuje coraz większe znaczenie siły zbiorowości społeczności walczących o wspólną sprawę w Internecie. "Internet to narzędzie, które należy włączyć do całego wachlarza tych wykorzystywanych w nowoczesnym i demokratycznym państwie" - powiedział podczas debaty Prezes Straszewski. "Duże uznanie wobec Pana Premiera budzi fakt, że podjął dialog z internautami jako formę konsultacji społecznych zgodną z regulacjami ustawodawczymi. Są one wpisane w proces legislacji, często jednak niektóre grupy społeczne nie mają odpowiedniej ilości czasu lub wiedzy o możliwości wyrażenia swoich opinii dotyczących konkretnych, ważnych aktów prawnych" - dodał Jerzy Straszewski.

Odnosząc się do dokumentów prawnych, które w ostatnim czasie były opiniowane przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, Jerzy Straszewski zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko zmierzające w odczuciu podmiotów zrzeszonych w Izbie do przenoszenia obowiązków i kosztów związanych z realizacją aktów prawnych na poszczególnych przedsiębiorców - w tym przypadku operatorów telekomunikacyjnych i telewizji kablowych. Jako przykład Prezes PIKE podał kwestię związaną z retencją danych telekomunikacyjnych, w którym obowiązek kosztów realizacji tego zobowiązania spoczywa w dużej mierze na operatorach. "Dostrzegamy problem i popieramy ideę proponowaną przez rząd, niemniej problem bezpieczeństwa państwa powinien być finansowany ze środków państwowych oraz podatków, a nie z obowiązkowych nakładów, którymi obciążone są przedsiębiorstwa" - skomentował Prezes Straszewski.

"Podobna sytuacja miała również miejsce w związku z wejściem w życie ustawy o kinematografii - nakłada ona na obowiązek ponoszenia kosztów na rzecz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, między innymi przez branżę operatorów kablowych. Kuriozum tej sytuacji to finansowanie przedsięwzięcia biznesowego, jakim jest produkcja filmu, przez inne podmioty gospodarcze, bez osiągnięcia jakichkolwiek korzyści biznesowych z tytułu produkcji" - zauważył Prezes PIKE. Dodał także: "Środki przekazywane przez operatorów kablowych na PISF są większe niż te, które wykłada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W naszej opinii Ministerstwo powinno dotować więcej, niż podmioty w tej chwili wymienione w ustawie. Mamy pretensje do PO o niedotrzymanie obietnic wyborczych, ponieważ nowelizacja ustawy o kinematografii była jedną z pierwszych pozycji ustaw do ponownej analizy przez znajdującą się wówczas w opozycji formację Premiera Tuska"

Operatorzy kablowi - zdaniem Prezesa Jerzego Straszewskiego - to grupa nadmiernie obarczona kosztami ponoszonymi na skutek wprowadzanych ustaw dotyczących rynku medialnego i telekomunikacyjnego. Jako kolejny przykład podana została ustawa o dyrektywie audiowizualnej - zgodnie z nią na żądanie Przewodniczącego KRRiT operatorzy są zobowiązani nagrywać wskazane reemitowane programy i dostarczać je do regulatora w sposób określony wymogami, które angażują wysokie koszty, często nadmiernie obciążające budżety poszczególnych firm.

W podsumowaniu wypowiedzi Prezes Straszewski odniósł się do wspomnianej wcześniej nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z której środowisko operatorów kablowych nie jest zadowolone. "Prace nad ustawą trwały ponad pięć lat - był to właściwy moment na opracowanie dobrego i sprawiedliwie traktującego wszystkich zainteresowanych aktu prawnego. Jednakże powstał dokument, który zawiera w sobie treści sprzeczne z Konstytucją RP. Wobec tego zmuszeni jesteśmy do realizacji założeń ustawy, mamy jednak świadomość powstania dokumentu, która jest bublem prawnym i będzie musiał być ponownie rozpatrzony pod kątem zapisów o stawkach i zasadach ich naliczania oraz zasad reemisji w obliczu nowego pola eksploatacji jakim jest Internet."

Prezes Straszewski przypomniał również, że pomimo uchwalenia niekorzystnej ustawy środowisko nie ustaje w dążeniu do sprawiedliwego traktowania wszystkich uczestników rynku praw autorskich. Jako przykład wskazał przesłanie przez podmioty zrzeszone w Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie ustawy o prawie autorskim do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny zgodności zapisów tego aktu prawnego z Konstytucją RP. "Zgodnie z brzmieniem tej ustawy pokrzywdzeni stają się również odbiorcy i użytkownicy Internetu - niekorzystne zapisy przeniosą się także na inne pola eksploatacji, jak wspomniany już Internet" zakończył Prezes Straszewski.

15 kwietnia 2011 r.

Kalendarium

Maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0