Podstawowe informacje o PIKE

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza prawie 100 firm stanowiących integralną część polskiego rynku mediów elektronicznych. Do Izby należą operatorzy szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producenci i dystrybutorzy sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Operatorzy - członkowie Izby docierają w całej Polsce do prawie 4,5 miliona abonentów, świadcząc usługi dostępu do programów telewizyjnych i radiowych, Internetu oraz telefonii cyfrowej. Reprezentują ponad 90% krajowego rynku telewizji kablowej. PIKE jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej, reprezentuje również polski rynek kablowy na forum międzynarodowym, m.in. poprzez członkostwo w Cable Europe.

Członkowie PIKE reprezentują ponad 90% krajowego rynku telewizji kablowej. Operatorzy docierają do ponad 4,5 miliona abonentów.

STRUKTURA
Izbą kieruje 11-osobowy zarząd, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych operatorów komunikacji elektronicznej, reprezentanci operatorów mniejszych oraz przedstawiciele niektórych producentów sprzętu. Prezesem zarządu PIKE jest Jerzy Straszewski. Wiceprezesami są: Patrycja Gołos (UPC Polska), Bogdan Łaga (TK Chopin) i Tomasz Węgrzyński (Vectra). Swoje zadania statutowe PIKE realizuje metodą projektową. W zespołach projektowych pracują przedstawiciele firm - członków Izby. Organizacją pracy PIKE zajmuje się biuro Izby z siedzibą w Warszawie.

CELE i DZIAŁANIA
Statutowym zadaniem PIKE jest wspomaganie członków w ich codziennej działalności biznesowej, przede wszystkim przez zabieganie o warunki prawne i regulacyjne, które sprzyjają rozwojowi branży i rynku. Izba zajmuje się także popularyzacją idei nowoczesnej komunikacji elektronicznej.

Reprezentacja środowiska:
PIKE jest przedstawicielem branży wobec jej najważniejszych partnerów biznesowych, np. nadawców i organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz wobec partnerów branżowych, jakimi są inne organizacje samorządu gospodarczego z Polski i zagranicy. Izba w imieniu swoich członków współpracuje z wieloma współuczestnikami i regulatorami rynku.

Edukacja i rozwój:
PIKE zajmuje się edukowaniem członków, szczególnie w obszarze właściwej interpretacji przepisów oraz kształtuje i upowszechnia zasady etyki w działalności gospodarczej. Izba gromadzi wiedzę o kierunkach technologicznego rozwoju branży w obliczu dokonującej się cyfryzacji usług świadczonych przez operatorów.

KONFERENCJE i WYSTAWY
Dwa razy do roku PIKE wraz z Polską Fundacją Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL (www.fundacjapiksel.pl) organizuje konferencje i wystawy:

  • wiosenną, o charakterze krajowym, na ok. 500 osób,
  • jesienną, o charakterze międzynarodowym, połączoną z wystawą, na ok. 800 osób.

Są to jedne z największych w kraju spotkania reprezentantów środowiska mediów elektronicznych. Członkowie Izby spotykają się z członkami Parlamentu, przedstawicielami ministerstw, organów regulacyjnych, z nadawcami telewizyjnymi oraz producentami i dystrybutorami sprzętu. Gośćmi Konferencji są przedstawiciele europejskich samorządów gospodarczych operatorów komunikacji elektronicznej. Na stanowiskach wystawienniczych prezentuje swoje osiągnięcia i ofertę kilkadziesiąt firm: producenci i dystrybutorzy sprzętu do budowy sieci telekomunikacyjnych, nadawcy i dystrybutorzy programów telewizyjnych, firmy internetowe.

FAKTY Z HISTORII ORGANIZACJI

1991 powstaje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Telewizji Kablowych (OSTvK),
1992 Odbyła się Pierwsza Konferencja i Wystawa środowiska operatorów telewizji kablowej. Stając się ważnym wydarzeniem dla branży mediów elektronicznych. Konferencja jest organizowana nieprzerwanie dwa razy w roku.
1993-1998 Stowarzyszenie umocniło swoją pozycję partnera KRRiT, Parlamentu oraz ministerstw w opracowywaniu przepisów prawa sprzyjających regulacji i rozwojowi branży.
1999 Rozpoczęła swoją działalność Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej (OIGKK) z siedzibą w Zielonej Górze, kontynuując działalność OSTvK. Prezesem Izby został Andrzej Ostrowski.
2003 Zarząd OIGKK wybrał nowego prezesa Izby, którym zostaje Jerzy Straszewski. Walne Zgromadzenie Członków podjęło decyzję o przeniesieniu siedziby Izby z Zielonej Góry do Warszawy.

W marcu został powołany projekt "Programing".
2004 Walne Zgromadzenie Izby w trakcie XXIV Konferencji i Wystawy w Wiśle uchwaliło nowy statut Izby, dostosowując go do realiów rynkowych.

Izba, zainteresowana tworzeniem silnych związków z redakcjami telewizji lokalnych, powołała w kwietniu projekt "Telewizje Lokalne", w ramach którego co roku organizowany jest Konkurs "To Nas Dotyczy".
2005 W sierpniu OIGKK zmieniła nazwę na Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE).
2005-2007 W tym okresie prowadzony był projekt "Kinematografia" na rzecz zmiany przepisów art. 19 ustawy z 30 czerwca 2005 roku o kinematografii, nakładających na operatorów telewizji kablowej obowiązek łożenia na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).
2006 Utworzono Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie. Jego członkami są: PIKE, Cyfrowy Polsat Sp. z o.o., CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o. oraz Telekomunikacja Polska S.A.
2007 Zarząd PIKE, aktem notarialnym z 7 lipca 2006 roku, ustanowił Polską Fundację Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL. Prezesem zarządu Fundacji został Włodzimierz Zieliński.
2008 Walne Zgromadzenie Członków PIKE ponownie wybrało prezesem Izby Jerzego Straszewskiego.

W maju ruszyła internetowa platforma telewizyjna PIKSEL TV.

Kalendarium

Lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Ankieta

W jakim stopniu jesteś zainteresowany oglądaniem naziemnej cyfrowej telewizji (NTC)?

 

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej organizuje konferencje dla operatorów, nadawców, dystrybutorów sprzętu i programów TV.

Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL działa na rzecz operatorów, prowadząc negocjacje z nadawcami programów telewizyjnych.

Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie apeluje o przeprowadzenie jednej, kompleksowej nowelizacji ustawy, która uporządkuje rynek.


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/www/pike.org.pl/www/application/../data/session) in Unknown on line 0