Gigabitowa rewolucja w mediach i telekomunikacji – co z tego wynika 

7 października w Jachrance rozpoczęła się 46. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE 2019

Na trzydniowej Konferencji PIKE 2019 w Jachrance 7-9.10.2019 roku spotykają się kluczowi eksperci branży kablowej, telewizyjnej i telekomunikacyjnej oraz przedstawiciele polskich i europejskich organizacji operatorów szerokopasmowych i telekomunikacyjnych.

W drugim dniu konferencji 8.10. 2019 roku odbędzie się uroczystość rozdania statuetek Złotej PIKE w trzynastej edycji tej cenionej nagrody branżowej. Od 2007 roku członkowie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej przyznają ją osobom, przedsiębiorstwom oraz instytucjom, które w sposób godny wyróżnienia przyczyniają się do rozwoju całej branży i swoją działalnością – zarówno biznesową, jak i społeczną – stanowią wzór do naśladowania. Kapitułę Konkursu stanowią członkowie Prezydium PIKE oraz laureaci poprzednich edycji Konkursu.

W tym roku nominacje otrzymali:

Nadawca – Kino Polska

Unikalna w skali lokalnego i paneuropejskiego rynku telewizyjnego, jedyna polska grupa medialna  mogąca pochwalić się istotną ekspansją na rynkach zagranicznych, oraz wciąż rosnącymi przychodami oraz udziałami w oglądalności na rynku rodzimym. Swoją pozycję między innymi zawdzięcza wieloletniej i ścisłej współpracy ze zrzeszonymi w PIKE i innych stowarzyszeniach operatorami telewizji płatnej, które to wzorce współpracy z powodzeniem stara się zaimplementować na rynkach zagranicznych. Na wysokie uznanie zasługuje zaangażowanie zespołu Kino Polska w rozwój Spółki, jak również działania Zarządu zmierzające do ciągłego rozwoju oraz maksymalizacji jej wartości. Kino Polska oraz PIKE, poprzez stworzenie kanału ZOOM TV, obecnie najpopularniejszego kanału na Mux8 oraz jednego z wiodących kanałów naziemnych, stworzyły godny naśladowania i istotny pod względem biznesowym i medialnym przykład współpracy nadawcy i wiodącej izby branży kablowej, zauważony i doceniony przez uczestników innych rynków europejskich oraz lokalnych regulatorów. Współpraca ta odbyła się przy zachowaniu najwyższych standardów merytorycznych, biznesowych, a także jakże ważnych – relacyjnych, dzięki czemu obie strony wspominają ją z sympatią i nostalgią.

Operator – Inea

Złota PIKE przypadła Inei za propagowanie nowych technologii oraz budowę otwartych sieci światłowodowych w modelu FTTH.  Za innowacyjne podejście oraz wspieranie aktywnej współpracy operatorskiej w zakresie optymalizacji wykorzystywania infrastruktury światłowodowej poprzez jej współdzielenie i udostępnianie szerokiej grupie usługodawców. Jak również za wprowadzenie Polski do elity krajów oferujących klientom indywidualnym Internet symetryczny o przepustowości 10Gb/s.

Dostawca – Grupa Vector

GRUPA VECTOR z siedzibą w Gdyni posiada ponad 30 -letnie doświadczenie w działalności w branży telekomunikacyjnej. Przez ten czas zbudowała silną pozycję na rynku – marka „VECTOR” jest postrzegana jako stabilna, dynamiczna w działaniu oraz dążąca do systematycznego rozwoju. Branża uległa przez ten czas znacznym przeobrażeniom, a wraz z nią ewoluowała także Grupa VECTOR.  Jako wiarygodny i sprawdzony partner  współpracuje ze wszystkimi największymi operatorami kablowymi w Polsce. Oferując praktyczne i innowacyjne rozwiązania, pomaga swoim klientom sprostać zmieniającym się wyzwaniom rynkowym i stanowi wsparcie w rozwoju ich biznesu. Grupa VECTOR wyróżnia się także odwagą w wyszukiwaniu nowych rozwiązań. Tym samym, edukuje rynek i działające na nim podmioty, w zakresie możliwości, jakie otwierają się przed całą branżą telekomunikacyjną wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Uczestniczy wraz z PIKE w projektach edukacyjnych skierowanych do szkół średnich Pomorza.

Osoba/instytucja – Fundacja „PIKSEL”

Powstanie we wrześniu 2006 roku Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL, miało ogromne znaczenie dla środowiska operatorów, producentów sprzętu i nadawców ułatwiając kontakty w branży. Jako wirtualny operator, Fundacja PIKSEL od początku swej działalności za główny cel przyjmuje prowadzenie działalności gospodarczej wspierającej przede wszystkim bieżącą działalność operatorów. Przy współpracy z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej, która jest jej jednoosobowym założycielem, Fundacja PIKSEL uczestniczy w negocjacjach warunków hurtowego dostępu abonentów do programów polskich i zagranicznych nadawców. Realizując swój główny cel Fundacja PIKSEL popularyzuje ideę komunikacji multimedialnej, prowadzi działalność naukową i oświatową poprzez organizowanie wykładów, seminariów i konferencji z udziałem przedstawicieli środowisk zawodowych i społecznych związanych z komunikacją elektroniczną. Organizuje szkolenia i warsztaty dla różnych grup zawodowych, np. zajmujących się marketingiem lub księgowością czy dziennikarzy telewizji lokalnych. Ponadto Fundacja PIKSEL udziela merytorycznego wsparcia podmiotom podejmującym i prowadzącym działalność w dziedzinie komunikacji elektronicznej, wspiera rozwój telewizji lokalnych oraz współdziała z innymi instytucjami, organizacjami i osobami – krajowymi i zagranicznymi o celach zbieżnych z celami Fundacji.