Blog

Wielka Gala Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, która towarzyszyła  Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej oraz Forum Telewizji Lokalnych w Sopocie zakończyła XIX edycję Konkursu Programów Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy”.

22 maja 2023 roku poznaliśmy Laureatów Konkursu „To Nas Dotyczy” o nagrodę „Kryształowego Ekranu”.

„Kryształowe Ekrany” to nagrody dla telewizji lokalnych przyznawane od 2004 roku. Corocznie  honorowy patronat nad Konkursem obejmuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a od kilku lat patronuje także jedną z kategorii. Szczególnymi względami obdarzona jest kategoria Moja Mała Ojczyzna, bo właśnie w takich często niewielkich społecznościach funkcjonują telewizje lokalne. W tej kategorii Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest fundatorem 3 nagród pieniężnych. W pozostałych kategoriach nagrodę pieniężną otrzymuje tylko zwycięzca.

Regulamin XIX Edycji Konkursu dopuszczał następujące kategorie materiałów telewizyjnych:

  • „Moja Mała Ojczyzna”
  • „News”
  • „Zwyczajnie niezwyczajni”
  • „Społecznie wrażliwi”

W kategorii „Moja Mała Ojczyzna” zwyciężyła Nowa Telewizja Słupsk audycją „Tajemnice Pomorza” autorstwa Tomasza Częścika. Drugą nagrodę Jury przyznało Telewizji Proart z Ostrowa Wielkopolskiego za materiał „Zapis Jarocina” autorstwa Hanny Olejnik, a trzecią odebrała Telewizja Asta z Piły za „Naturalnie w lesie. Grób księżniczki” autorstwa Agnieszki Kledzik.

Zwycięskim newsem został news zatytułowany „Absurd na ulicy Herbowej” zrealizowany przez Tomasza Bogołębskiego z Telewizji TOYA z Łodzi. Nagrodę główną w kategorii  „Zwyczajnie niezwyczajni” Jury przyznało łódzkiej Telewizji TOYA za realizację audycji „Piękno jest we mnie” autorstwa Kamili Basińskiej. W kategorii „Społecznie wrażliwi” nagrodzono „Kryształowym Ekranem” jeleniogórską telewizję DAMI za materiał „PCRP rodziny zastępcze” autorstwa Kamili Krawieckiej-Bryl.

W czasie Gali ze sceny padło w kierunku telewizji lokalnych wiele bardzo pochlebnych słów od Przewodniczącego Jury Krzysztofa Grabowskiego, Dyrektor Konkursu Ewy Michalskiej, ale na szczególną uwagę zasługują słowa podsumowania  Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, bo niosą sporą nadzieję na lepszą przyszłość lokalnych nadawców. Przewodniczący KRRiT docenił działania mediów lokalnych, ich rolę i znaczenie w  regionach i społecznościach, a także wysoką jakość realizowanych audycji. Rozumiejąc trudną sytuację rynkową telewizji lokalnych zadeklarował również dalsze wsparcie

czytaj więcej

Znani już są zdobywcy nominacji w XIX  Edycji Konkursu Programów Telewizji Lokalnych „TO NAS DOTYCZY”, w którym główną nagrodą jest  statuetka „Kryształowego Ekranu”. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie statuetek i nagród odbędzie się 22 maja 2023 na uroczystej Gali w czasie Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej  oraz X Forum Telewizji Lokalnych w Hotelu Sheraton Sopocie.

Oceny materiałów telewizyjnych dokonało  Jury pod przewodnictwem  Krzysztofa Grabowskiego – producenta filmowego i telewizyjnego w składzie:
– Teresa Brykczyńska – Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
– Jerzy Krzysztof Czerwiecki – dziennikarz i producent radiowy i telewizyjny.

Nominacje w poszczególnych kategoriach otrzymali:

 Kategoria A – „MOJA MAŁA OJCZYZNA”:

Lp.

NAZWA TELEWIZJI

MIASTO

TYTUŁ PROGRAMU

AUTOR

1.TV AstaPiłaNaturalnie w lesie. Grób księżniczki.Agnieszka Kledzik
2.Nowa TV SłupskSłupskTajemnice PomorzaTomasz Częścik
3.TV ProartOstrów Wlkp. Zapis JarocinaHanna Olejnik

Kategoria B – „NEWS”:

Lp.

NAZWA TELEWIZJI

MIASTO

TYTUŁ PROGRAMU

AUTOR

1.TV AstaPiłaKawa z kłaczkiemMagdalena Grzegorzewska
2.TV ToyaŁódźAbsurd na ulicy HerbowejTomasz Bogołębski
3.WTKPoznańJezioro Kierskie jak szamboJakub Pięta

Kategoria C – „ZWYCZAJNIE NIEZWYCZAJNI”:  ”:  

Lp.

NAZWA TELEWIZJI

MIASTO

TYUŁ PROGRAMU

AUTOR

5.TV  ToyaŁódźPiękno jest we mnieKamila Basińska
7.Twoja TV MorskaWejherowoŚwiatowy dzień zespołu DownaJakub Dulko
Daniel Zaputowicz
9.WTKPoznańSmak domuKrzysztof Czub

KATEGORIA D – „SPOŁECZNIE WRAŻLIWI”:

Lp.

NAZWA TELEWIZJI

MIASTO

TYTUŁ PROGRAMU

AUTOR

1.TV DamiJelenia G.PCPR rodziny zastępczeKamila Krawiecka-Bryz
2.TV ToyaŁódźSzpik dla mecenasaSylwia Królikiewicz
3.TV ZabrzeZabrzeSolidarni z UkrainąTomasz Jodłowski
czytaj więcej

W dniu 22.03.2023 roku po ciężkiej chorobie zmarł Andrzej Zarębski, laureat Złotej PIKE, nasz długoletni współpracownik i świetny ekspert rynku medialnego. Prezes PIKE Jerzy Straszewski powiedział, iż „odejście Andrzeja Zarębskiego kończy pewną epokę w rozwoju polskiego rynku medialnego” a prezes Fundacji PIKSEL Włodzimierz Zieliński podkreślił, że „Andrzej Zarębski współtworzył swoją niezapomnianą osobowością i wielką wiedzą ekspercką rynek telewizji kablowych w Polsce, wszyscy zapamiętamy go także jako charyzmatycznego dyskutanta i moderatora paneli na dorocznych konferencjach naszego środowiska”.

 

Andrzej Zarębski urodził się 7.07.1957 roku w Gdyni, w 1980 roku ukończył studia filologii polskiej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie poznał ludzi niebawem współtworzących gdańską Solidarność. Najpierw pracował jako nauczyciel języka polskiego by na fali przemian sierpniowych szybko związać się z prasą studencką i związkową. Zakładał Biuro Informacji Prasowej Komisji Krajowej związku i działał w tej strukturze przez cały okres karnawału Solidarności. Za działalność opozycyjną w stanie wojennym został internowany od 13 grudnia 1981 do 1 grudnia 1982- opisując niedawno te wydarzenia we wspomnieniowej w książce „Od grudnia do grudnia”. Po zwolnieniu z internowania pracował w podziemiu w redakcji niezależnego „Przeglądu Politycznego”, wiążąc się że środowiskiem liberałów gdańskich. Zatrudniony jako sprzedawca, pełnił następnie funkcję dyrektora w firmie budowlanej, będącej przykrywką dla gdańskiej opozycji. W latach 1989–1990 publikował w „Tygodniku Solidarność”, w 1990 pracował jako kierownik działu w „Gazecie Gdańskiej”. Po przemianach 1989 roku budował wojewódzkie struktury Kongresu Liberalno-Demokratycznego, by od 14 stycznia 1991 do 26 grudnia 1991 sprawować  funkcję rzecznika prasowego w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W tym samym roku z listy KLD został wybrany na posła I kadencji, gdzie zasiadał m.in. w komisji kultury i środków przekazu. W latach 1993- 1999 zasiadał w KRRiT, pełniąc funkcję jej sekretarza i kładąc podwaliny pod budowę rynku medialnego w Polsce.

 

Za jego działalności KRR i TV wydała kluczowe dla rynku koncesje radiowe i telewizyjne, weszła w życie pionierska ustawa o radiofonii i telewizji oraz Konstytucja RP, gwarantująca niezależność mediów i normująca miejsce KRR i TV jako organu władzy publicznej. Po zakończeniu owocnej kadencji w Radzie zajął się działalnością gospodarczą jako doradca na rynku mediów elektronicznych, służąc swoją radą i pomocą m.in. operatorom tvk. Przez wiele lat był konsultantem PIKE a także współtwórcą wiosennych i jesiennych konferencji PIKE. Za swą działalność na rzecz środowiska medialnego był wielokrotnie wyróżniany, w 2021 roku laurem Złotej PIKE, jako osoby której działalność szczególnie przyczyniła się do rozwoju polskiego rynku medialnego. W 2012 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2021 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

 

Andrzej Zarębski – (1957-2023)

– wybitny polityk, członek KRR i TV w latach 1992-1999 współtwórca polskiego rynku medialnego, laureat Złotej PIKE w 2021 roku

Cześć Jego Pamięci!

czytaj więcej

 

 

Z wielkim żalem informujemy, że 2 marca 2023r. zmarł Kolega Krzysztof Walczak.

 

– Straciliśmy naszego przyjaciela, świetnego inżyniera, absolwenta Politechniki Śląskiej, który współtworzył polski rynek telekomunikacyjny. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku Krzysztof budował pierwsze sieci telewizji kablowej na Śląsku pracując w Polskiej Telewizji Kablowej. W kolejnych latach pracował m.in. w Erze, Netii i Stream Communications – wspomina Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. – Krzysztof Walczak działał w samorządzie operatorów telewizji kablowej oraz, o czym być może wie tylko nieduża grupa osób, był lubianym i cenionym pedagogiem. Będzie nam Go bardzo brakować, jego wiedzy i jego pogodnego stosunku do otaczającego świata. Żegnaj Krzysiu.

 

26 marca Krzysztof Walczak powinien był obchodzić 71 urodziny.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 11 marca b.r. o godz. 10:00 w bazylice św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach.

czytaj więcej

Informujemy, że konkurs na przygotowanie spotu telewizyjnego prezentującego zagrożenia wynikające z wdrożenia zmian w ustawie o radiofonii i telewizji #STOPLEXPILOT został rozstrzygnięty.

Przedmiotem konkursu było przygotowanie spotu telewizyjnego prezentującego zagrożenia wynikające z wdrożenia zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zawartych w art. 10 pkt 8 oraz 9 projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej oraz zachęcającego lokalne społeczności do sprzeciwu wobec procedowanych zmian. Otrzymaliśmy cztery zgłoszenia.
Konkurs wygrał spot:

 

„Wolność wyboru” przygotowany przez Wielkopolską Telewizję Kablową; reżyseria: Jerzy Przybek, kier. produkcji: Wojciech Szelerski.

 

Ponieważ wybór nie był łatwy, postanowiliśmy przyznać także wyróżnienie dla spotu

 

„Stop Lex Pilot” przygotowanego przez TV Police; reżyseria i kier. produkcji Katarzyna Frankowska.

 

Gratulacje!
Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za zaangażowanie w tym niezwykle ważnym dla branży medialnej i telekomunikacyjnej działaniu!

czytaj więcej